5 najhodnotnejších športových trofejí sveta

Symbolizujú nehynúcu slávu a športovú nesmrteľnosť. Pre každého športovca sú najväčším lákadlom. Ktoré trofeje patria medzi najhodnotnejšie na svete a prečo?

Na začiatku túžba, na konci vytúžená športová trofej. Sen, pre ktorý sú aj tí najlepší z najlepších schopní stráviť stovky hodín na tréningovom ihrisku, obetovať čas strávený s najbližšími a rodinou a podriadiť všetko možné i nemožné, len aby sa stal skutočnosťou. Verte či nie, aj športové trofeje majú svoje špecifiká. Taktiež, nájdete aj u nás v doplnovom tovare trofej, ktorých je na výber neúrekom.

Trofej pre víťaza MS vo futbale

Vďaka svojej popularite patrí medzi najznámejšie športové trofeje na svete. „Zlatá Niké” meria 36,5 cm, váži viac ako 6 kilogramov a je pozlátená 18-karátovým zlatom. Hoci jej výhradný majiteľ (FIFA) si ju cení na viac ako desať miliónov dolárov, jej športová hodnota je prakticky nevyčísliteľná. Podstavec trofeje má dve vrstvy malachitu a na spodnej časti je vygravírovaný rok a meno každého víťaza MS od roku 1974 v Nemecku. Zaujímavosťou je, že dotknúť sa jej môžu len hráči aktuálnych majstrov sveta! V roku 2010 počas svetového turné zavítala aj na Slovensko.

Stanley Cup

Stanleyho pohár predstavuje najstaršiu trofej v histórii profesionálnych zaoceánskych súťaží. Udeľuje sa víťazovi play-off americko-kanadskej NHL, a to už od roku 1892. Pomenovanie získal od lorda Stanleyho z Prestonu.

Tradičným zvykom je, že žiaden hráč sa nedotkne Stanley Cupu skôr než ho naozaj vyhrá. Každý hráč z majstrovského tímu má nárok na jeden deň s pohárom. Táto tradícia vznikla v roku 1995 a odvtedy už hráči povystrájali s pohárom kadečo – jedli z neho cereálie, použili ho ako nádobu na chladenie nápojov počas párty a slovenský hokejista Martin Cibák z neho jedol na Liptove halušky! Stanley Cup je poistený na 1,5 milióna dolárov, váži viac ako 15 kg a jeho výška je rovných 90 cm.

Wanamaker Trophy

Trofej pre víťaza prestížnej golfovej súťaže PGA Championship, ktorá sa koná už od roku 1916. Váži „len” 13 kg a jej výška dosahuje necelých 70 cm. Zastúpenie v našom pomyselnom rebríčku predsa len má. Prečo? Víťazstvo v PGA Championship vám takpovediac zaručí golfovú nesmrteľnosť a mnohí golfisti považujú zisk spomínanej trofeje za vrchol svojej kariéry. Druhou zaujímavosťou je, že sa trofej na istý čas stratila a bola nahradená replikou!

https://pin.it/1QERHhi

Commissioner’s Trophy

Veľkolepý pohár Commissioner’s Trophy je udeľovaný najlepšiemu bejzbalovému tímu Major League, ktorý dokáže vyhrať prestížnu svetovú sériu. Strieborný pohár, ktorý meria 61 centimetrov a váži približne 14 kilogramov, obsahuje pozlátené vlajky všetkých tridsiatich tímov Major League. V historickom meradle má najviac titulov tím New York Yankees, no ten posledný získal ešte v roku 2009. Pôvodnú trofej navrhla spoločnosť Balfour Jewelers of Attleboro, ale v rokoch 1999 a 2000 prešla inováciou spoločnosti Tiffany & Co.

Borg-Warner Trophy

Ohromujúca trofej čaká aj na víťaza pretekov na známom okruhu Indianapolis Motor Speedway, kde sa konajú najstaršie automobilové preteky na svete s názvom Indianapolis 500. Legendárny pretekár Louis Meyer o nej povedal: „Získať trofej Borg-Warnera je ako vyhrať olympijskú medailu!“.

Pohár zdobí pomyselná šachovnica, na ktorej sú zobrazené mená doterajších víťazov, ako aj rok, v ktorom získali titul šampióna, a priemerná rýchlosť pretekárskeho vozidla. Zaujímavosťou je, že sa na trofeji nachádza aj podobizeň Tonyho Hulmana, majiteľa rýchlostnej cesty Indianapolis Motor Speedway. Pohár je vysoký viac ako 160 centimetrov a váži viac ako 65 kilogramov! Skutočná a hlavná trofej sa však neodovzdáva víťazovi, ale ostáva v múzeu motorových vozidiel v Indianapolise.